Marka Mikrotik od lat produkuje wysokiej jakości urządzenia, które cieszą się uznaniem na całym świecie. Jako, że producent stawia na wysoką jakość wszystkie jego produkty cechują się solidnym wykonaniem oraz bardzo dobrymi parametrami i właściwościami. Jednym z przykładów urządzeń tworzonych przez Mikrotika są urządzenia klienckie, które są przeznaczone do pracy w określonych warunkach. Chcąc znaleźć idealne rozwiązanie dla częstotliwości 60 GHz warto zwrócić się właśnie w stronę oferty Mikrotika, gdyż producent ma do zaoferowania wiele ciekawych pozycji w zakresie urządzeń CPE.

Poniżej skupimy się na dwóch przykładowych urządzeniach, które należą do jednych z najlepszych dostępnych aktualnie na rynku punktów dostępowych. Są to MIKROTIK RBWAPG-60AD-A WAP 60GHZ czyli stacja bazowa oparta na licencji RouterOS L4, a także MIKROTIK RBWAPG-60AD WAP 60GHZ z licencją L3. Oba modele posiadają podobne parametry i funkcje, ale także niewielkie różnice i współpracują ze sobą znakomicie.

Charakterystyka modelu MIKROTIK RBWAPG-60AD WAP 60GHZ L3 i MIKROTIK RBWAPG-60AD-A WAP 60GHZ L4

Urządzenia WAP 60G, które stanowią niezawodne punkty dostępu są doskonałym przykładem wysokiej jakości urządzeń klienckich, które oferuje marka Mikrotik. WAP 60G jest bardzo odporny na różne czynniki atmosferyczne, dlatego może służyć zarówno do użytku wewnętrznego jak też zewnętrznego. Jest to urządzenie CPE o a jednostce radiowej 60 GHz. Co ciekawe punkt dostępu WAP 60G łączy się z AP 60 GHz na odległość powyżej 100m natomiast stacja bazowa WAP 60G AP może obsługiwać, aż 8 klientów WI-Fi jednocześnie także w zakresie odległości 100 m.

 MIKROTIK RBWAPG-60AD WAP 60GHZ L3

Parametry RBWAPG-60AD WAP oraz RBWAPG-60AD-A WAP

Urządzenia posiadają wymiary około 185 x 85 x 30 mm. Oba producent wyposażył w wydajny procesor IPQ-4019, który posiada, aż 4 rdzenie. Dodatkowo jego częstotliwość wynosi 716 MHz. Działanie sprzętów opiera się o system operacyjny RouterOS. Inne ważne parametry to:

  • 256 pamięci RAM
  • 16 MB pamięci
  • praca w temperaturze od -40 do 70 stopni Celsjusza
  • maksymalne zużycie energii 5W

Oprócz tego urządzenia wyposażone są w jeden port Ethernet 10/100/1000, a także dwa wejścia DC z czego jedno gniazdo DC oraz jedno wejście PoE. Napięcie wejściowe w obu przypadkach to 11-57 V.

Zalety obu modeli

Seria WAP 60G umożliwia łatwe tworzenie konfiguracji Point-to-Multipoint w zakresie częstotliwości 60 GHz. Co ciekawe nie ma na to żadnego wpływu nawet bardzo przepełnione spektrum Wi-Fi. Urządzenie jest dodatkowo bardzo łatwe w obsłudze i konfiguracji. Wielką zaletą jest to, że montaż urządzenia jest prosty i szybki, a dodatkowo oba modele można umieścić nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz. Wysokiej jakości materiały, które producent użył do stworzenia ich zapewniają odporność na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Co ważne oba modele wyposażone są również we FLASH.

Cena urządzeń z serii WAP 60G jest bardzo przystępna i atrakcyjna. Stanowią więc one bardzo korzystne rozwiązanie do pracy w częstotliwości 60 GHz.