Wkładki typu SFP czy też SFP+ to nic innego jak przetworniki sygnału optycznego na elektryczny. Moduły takie znajdują bardzo szerokie zastosowanie w sieciach światłowodowych. Przyjrzyjmy się zatem ich właściwościom i parametrom.

Właściwości modułów SFP

To specjalistyczne urządzenia, które łączą płytę główną switcha czy też routera ze światłowodem lub też kablem miedzianym. Stosowane są one do przesyłania obrazów, głosów, a także danych. Bardzo często wykorzystuje się je w przypadku budowania sieci Ethernet, Fibre Channel czy też SONET. Charakteryzują się one przede wszystkim niewielkim rozmiarem co jest ich dużą zaletą. Zajmują dzięki temu mało miejsca w urządzeniach, w których je się instaluje. Typowe przetworniki posiadają pamięć EEPROM 256 bajt. Do największych zalet tych modułów zaliczyć trzeba przede wszystkim możliwość minimalizowania kosztów rozbudowy sieci światłowodowej. Współpracują one zarówno z sieciami jednomodowymi jak też i wielomodowymi. Gniazda tego typu znajdują się zarówno w routerach jak też kartach sieciowych i switchach. Największe ich zalety to niski koszt takich modułów i możliwość współpracowania z różnymi typami sieci światłowodowych.

Na rynku dostępne są aktualnie różne rodzaje modułów, które można podzielić ze względu na właściwości i zastosowanie:

  • moduły dla jednomodowych światłowodów:
    • EX – długość fali 1310 nm i odległość do 40 km
    • EZX – długość fali 1550 nm i odległość do 160 km
    • LX – długość fali 1310 nm i odległość do 10 km
    • ZX – długość fali 1550 nm i odległość do 80 km
    • transceivery CWDM lub DWDM – różne długości fal i różne odległości
  • moduły dla wielomodowych światłowodów:
    • SX – długość fali 850 nm i odległość do 550 m z prędkością 1,25 Gbit/s lub 150m i prędkość 4,25 Gbit/s

Niektóre moduły producent wyposażył także w funkcję DDM czyli diagnostyki cyfrowej. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie ważniejszych parametrów takich jak na przykład moc optyczna sygnału nadawczego lub odbiorczego, napięcie zasilania czy też temperatura.

Czym charakteryzują się wkładki SFP+?

SFP+ to ogólnie rozszerzona wersja SFP. W skrócie wyposażone są w transmisję do 16 Gbit/s. Dużą zaletą tych modułów jest niewielki rozmiar i niska moc wykorzystywana do działania. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i korzystne pod wieloma względami, dlatego korzysta się z niego dość często. Moduły typu 10 Gbit/s SFP+ charakteryzują dokładnie identyczne rozmiary jak moduły SFP. Dzięki swoim właściwościom moduły SFP+ mogą być wykorzystywane zarówno w nowoczesnych jak też starszych urządzeniach. Jedna z nowszych wersji SFP+ zawiera specjalną technologię CWDM/DWDM. Kompaktowe i niezawodne moduły SFP+ umożliwiają transmisje danych z prędkością od 6 Gbit/s, aż d 16 Gbit/s. Wykorzystuje się je między innymi do budowania sieci Fibre Channel lub Ethernet. W uproszczeniu moduły SFP+ to po prostu ulepszone wersje modułów SFP, które dają możliwość zwiększenia transmisji danych nawet do 16 Gbit/s. Stosowanie takich wkładek jest dzisiaj bardzo powszechne i korzystne.

Wybrane propozycje

Kliknij i zobacz szczegółowe informacje wraz z cenami

SFP
SFP+ 10G, SM LC, DDM 10km TX1310
Medium* SFP WDM 1.25G, SM SC, 20km TX1550
Medium* SFP WDM 1.25G, SM SC, 3km TX1310