Routery można dzisiaj znaleźć absolutnie wszędzie. Firmy produkujące te urządzenia prześcigają się już nie tylko w technologiach zastosowanych przy ich budowie. Naturalnie, takie parametry jak moc anteny czy ilość portów LAN, mogą być brane pod uwagę przez bardziej zaawansowanych użytkowników bądź administratorów, którzy za pomocą takiego routera i jego systemu operacyjnego muszą skonfigurować np. punkt dostępowy do obsługi monitoringu ze sporego obszaru. Są jednak i takie routery czy modemy wyposażone w funkcje wi-fi, które zaprojektowane zostały wyłącznie z myślą o użytkowniku indywidualnym i zastosowaniu na niewielkiej przestrzeni, np. w domu lub małym biurze i obsługi niewielkiej ilości urządzeń czy użytkowników jednocześnie.

W nich o wiele ważniejsze są takie detale jak przygotowanie oprogramowania i interfejsu konfiguracji. Powinien być czytelny dla wszystkich i nawet laikom nie powinien nastręczać problemów przy pierwszym podłączaniu czy późniejszej rekonfiguracji. Równie ważne jest, że urządzenia pokroju Mikrotik RB951Ui-2HnD posiadają system operacyjny pozwalający na ich szybkie ustawienie z pomocą chociażby przeglądarki. Bardzo ważne jest oczywiście wyposażenie samego punktu dostępowego w fizyczny przycisk czy przełącznik „RESET”. Umożliwi on przywrócenie całej konfiguracji do wartości fabrycznych i przeprowadzenie całego procesu instalacji od podstaw.

MikroTik RB951Ui-2HnD – charakterystyka

Nie tylko dla użytkowników indywidualnych, ale także dla instytucji i firm korzystających z łączności bezprzewodowej, coraz ważniejsze jest także, aby wszystkie urządzenia widoczne w biurze były odpowiednio zaprojektowane. Od strony czysto wizualnej, design modelu Mikrotik RB951Ui-2HnD nie pozostawia wiele do życzenia. Producent budowę wykonali z jakościowego, białego i połyskliwego plastiku. Kształt i same diody na przednim panelu, przypominają najbardziej nowoczesne i eleganckie gadżety elektroniczne na rynku.

MikroTik RB951Ui-2HnD RB951Ui-2HnD

Przy wykorzystywaniu drukarki, komputera i modemu bezprzewodowego w jednym pomieszczeniu, takie detale jak wygląd, wielkość, kształt i kolor urządzenia, także mają znaczenie. Zwłaszcza, jeśli głównym celem jest ograniczenie nieefektywnego i nieładnego okablowania. Ostatecznie jednak wybierając Mikrotik RB951Ui-2HnD można mieć pewność, że sięga się po urządzenie bardzo innowacyjne. Dowodzi tego chociażby sięgnięcie po bardzo mocny procesor. Jednostka obliczeniowa to procesor Atheros taktowany zegarem 600MHz, co stanowczo wystarcza do obsługi całego systemu operacyjnego punktu dostępowego.

Co jeszcze…

Użytkownicy, którzy zdecydowali się już na nową odsłonę RB951Ui-2HnD, doceniają także inne widoczne zmiany na plus. Producent anteny ukrył wewnątrz obudowy, co jednak nie wpłynęło negatywnie na ich zasięg i siłę działania. Wręcz przeciwnie – dostęp do routera można uzyskać z odległości nawet kilkuset metrów. O ile nie występują dodatkowe bariery izolacyjne pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem. Projektanci wyposażyli model także w zadowalającą ilość pamięci RAM (128 megabajtów). Posiada 5 portów Ethernet i jeden port USB niezbędny do podłączenia pamięci zewnętrznej czy kolejnego urządzenia.