Produkowane przez Mikrotik routery charakteryzują się względnie dużą wytrzymałością mechaniczną i trwałością, co jest efektem zastosowanych materiałów. To bardzo dobre cechy. Jednak dla wymagających użytkowników dużo istotniejsze jest jednak to, co router ma do zaoferowania pod względem technicznym. Ważne są więc jego parametry technologiczne i dodatkowe funkcje. Najłatwiej ocenić przydatność rozwiązań od Mikrotik przez pryzmat konkretnego modelu. Routery bezprzewodowe i access pointy to mocna strona marki. Najlepszym tego dowodem jest bardzo popularny i często kupowany router RB3011UIAS-RM – niezbyt duży, ale bardzo uniwersalny. Jego średnie rozmiary sprawiają, że nadaje się zarówno do szafy rackowej czy serwerowej jak i wykorzystania w domu albo biurze. Co jednak dużo ważniejsze – pozwala się konfigurować na wiele sposobów i ma niebanalne dodatki.

RouterBoard RB3011UIAS-RM – charakterystyka

RB3011UIAS-RM to nowa propozycja marki Mikrotik. To urządzenie wieloportowe, które jako pierwsze wśród tego typu urządzeń producent wyposażył w procesor architektury ARM. Celem wyposażenia w taki właśnie procesor jest chęć uzyskania najwyższej możliwej wydajności – większej, niż było to możliwe kiedykolwiek wcześniej. Na uwagę zasługuje również fakt, iż router ten został wyposażony w aż dziesięć portów gigabit. Zostały one podzielone na dwie grupy specjalistycznych przełączników.

Oprócz tego posiada on również gniazdo SFP i pełnowymiarowy port USB 3.0 Superspeed – również wykorzystany po raz pierwszy, którego celem jest możliwość dodawania zewnętrznego modemu 3G / 4G lub pamięci masowej. Na piedestał urządzenie to wznosi również fakt, iż posiada obudowę 1U pozwalającą na montaż w szafie rackowej, dotykowy ekran LCD oraz wyjście PoE na ostatnim porcie Ethernet i port konsoli szeregowej.

RB3011UIAS-RM MikroTik RB3011UIAS-RM RouterBoard

RouterBoard RB3011UIAS-RM – specyfikacja:

  • procesor ARM dwurdzeniowy 1.4 GHz IPQ-8064-0-519FCBGA-TR-01-0
  • zasilanie power jack
  • wyjście PoE na ostatnim porcie
  • pamięć ram 1 GB
  • monitor napięcia
  • jeden port USB 3.0 typ A
  • system operacyjny RouterOS Level 5

Router RB3011UIAS-RM działa w oparciu o zasilanie 8-28V DC jack, pozwala na monitoring temperatury PCB oraz pobiera maksymalnie do 10 W. Dzięki dużemu zakresowi tolerancji temperatury, urządzenie pozwala na efektywną pracę zarówno w temperaturze bardzo niskiej, aż od – 30 stopni Celsjusza, po temperaturą bardzo wysoką – aż do 70 stopni Celsjusza. Ciekawa jest również pamięć wewnętrzna NAND plasująca się na poziomie 128 MB.

Ten bardzo wydajny, 10 portowy router pracujący pod kontrolą systemu RouterOS to naprawdę atrakcyjna propozycja dla profesjonalistów. Dwurdzeniowy procesor ARM taktowany zegarem na poziomie 1,4 GHz oraz pamięcią ram na poziomie 1GB naprawdę robi wrażenie. Podzielone na dwie grupy porty obsługiwane są przez dwa chipsety QCA8337. Dzięki wspomnianemu wcześniej rewelacyjnemu portowi USB 3.0 istnieje możliwość podłączenia pamięci masowej bądź modemu 3G. Dotykowy, bardzo dobrej jakości wyświetlacz LCD pozwala na ciągły monitoring najważniejszych parametrów. Ostatecznie, dzięki możliwości zasilania innych podłączonych urządzeń do ostatniego portu czyni urządzenie naprawdę godnym uwagi.

MikroTik RB3011UIAS-RM RouterBoard MikroTik RB3011UIAS-RM RouterBoard