Tworzenie lokalnych sieci bezprzewodowych jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem w konfiguracji domu, biura, ale także niewielkiej firmy czy obiektu. Wszystko dlatego, że obecnie już praktycznie wszystkie urządzenia z powodzeniem wykorzystują najróżniejsze moduły komunikacji bezprzewodowej – w szczególności zaś wi-fi. Konieczne jest jednak posiadanie punktu dostępowego, który będzie w stanie stabilnie obsługiwać ruch w sieci. Często składa się on nie z kilku urządzeń, a nawet kilkudziesięciu.

Dlatego routery stosowane do tej pory w domach czy udostępniane przez operatorów i dostawców Internetu razem z umowami, raczej nie spełniają tych bardziej wyśrubowanych standardów i norm, na które liczą inżynierowie, administratorzy sieci i projektanci odpowiedzialni za tworzenie takiej bezprzewodowej sieci. Do takich celów zdecydowanie lepiej sięgać po profesjonalne routery. Przykładem może być MikroTik hEX RB750Gr3 Routerboard, który wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrymi podzespołami i parametrami.

MikroTik hEX RB750Gr3 RouterBoard – charakterystyka

Budowa routera jest oczywiście prosta. Jednak zastosowane podzespoły bazowe czy materiały na samą obudowę, mogą w znaczącym stopniu poprawiać lub pogarszać użytkowanie danego modelu czy jego trwałość i funkcjonalność. Bardzo ważne dla odbioru i jakości sygnału bezprzewodowego jest zastosowanie odpowiednich mocnych anten. Anteny wcale nie muszą być umiejscowione w widoczny sposób poza obudową routera. Naturalnie także Mikrotik heX RB750Gr9 Routerboard posiada mocne anteny wbudowane wewnątrz, które przekładają się na lepsze pokrycie danego obszaru sygnałem.

MikroTik hEX RB750Gr3 RouterBoard RB750Gr3

Konfiguracja urządzenia

Dodatkową zaletą modelu, jest jego bardzo prosta konfiguracja, na którą składa się dostarczone wraz z urządzeniem oprogramowanie. Podobnie jak inne routery, modemy i access pointy, także Mikrotik heX RB750Gr9 konfiguruje się i administruje połączeniami poprzez CLI i przeglądarkę. Łatwa i przejrzysta konfiguracja sprawia, że nawet zaawansowany interfejs i liczne dodatkowe funkcjonalności routera, są zrozumiałe dla laika i nadają się do szybkiej instalacji.

Funkcjonalność urządzenia

Aby wszystkie dodatkowe funkcje i ustawienia routera, sprawdzały się nawet w najtrudniejszych warunkach i przy pełnym obciążeniu ruchem sieciowym – niezbędne jest zastosowanie odpowiednich podzespołów. W tym wypadku projektanci postawili na sprawdzone i bardzo skutecznie działające dwurdzeniowe procesory wyposażone w zegar 880MHz. Ta potężna jednostka obliczeniowa jest dodatkowo wspierana przez szybką pamięć RAM w ilości 256MB.  Gwarantuje to stabilne działanie całego systemu operacyjnego.

Na funkcjonalność modelu przekładają się oczywiście również porty, pod które podłączać można dodatkowe urządzenia. Projektanci wyposażyli urządzenie w aż pięć portów Ethernet. Warto zaznaczyć, że piąty klienci mogą jednocześnie wykorzystać go jako łącze zasilające dzięki technologii PoE. Mikrotik heX RB750Gr9 Routerboard ma także jedno wejście na urządzenie USB typu A. Dzięki temu podłączenie pamięci zewnętrznej czy modułu serwisującego jest proste i szybkie. To sprawia, że urządzenie z powodzeniem odnajdzie się w bardziej wymagających obszarach i przy większej liczbie użytkowników.