Ilość routerów na rynku jest ogromna i stale rośnie. Dzieje się tak ponieważ pojawiają się nowe materiały i technologie. Dzięki nim możliwe jest poprawianie dotychczasowych modeli i dostarczanie klientom jeszcze skuteczniejszych rozwiązań. Zmienia się także profil samego klienta, jego oczekiwania i możliwości. Podobnie jak ewoluuje wciąż sposób korzystania z Internetu i rodzaj urządzeń podłączanych do przykładowego routera. Wszystko to sprawia, że dzisiaj na rynku dostępnych jest mnóstwo alternatywnych rozwiązań od tego samego producenta. Jedne modele idealnie nadają się do konfigurowania w ramach sieci światłowodowych. Inne zaś doskonale sprawdzają się na zewnątrz, jeszcze inne zaprojektowane zostały do małego biura lub mieszkania.

MikroTik hEX life RB750r2

Najnowszy model Mikrotik hEX life RB750r2 to oczko puszczone przez projektantów i inżynierów w kierunku wszystkich najmniejszych odbiorców i użytkowników łączności internetowej. Sieć skonfigurowana na potrzeby niewielkiego biura lub domu musi realizować tylko kilka najważniejszych postulatów. Wyróżnić można tu wygodę i prostotę konfiguracji oraz stabilność łącza i mocny sygnał. Wyjście z urządzeniem mobilnym poza pomieszczenie, w którym znajduje się podłączony bezpośrednio do stałego łącza czy światłowodu router nie oznacza jeszcze natychmiastowej straty sygnału i łączności, co ma ogromne znaczenie przy prowadzeniu biznesu. Znaczenie ma także przy większym gospodarstwie domowym, gdzie kilku użytkowników ma łącznie nawet kilkanaście urządzeń mobilnych, które logują się do sieci z bardzo różnych miejsc i pozycji względem punktu dostępowego.

Za ten ostatni parametr, czyli siłę i jakość sygnału, w największym stopniu odpowiada oczywiście częstotliwość i moc zainstalowanej anteny. Większość modeli umożliwia zamontowanie dodatkowej anteny, ale nie zawsze jest to rozwiązaniem i często może kompletnie nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Anteny zamontowane fabrycznie w modelu Mikrotik RB750r2 heX life gwarantują stałą łączność z Internetem. Zapewniają także widoczność z punktem dostępowym nawet z odległości kilkudziesięciu metrów wewnątrz pomieszczeń lub kilkuset – na otwartym terenie i przy dobrych warunkach atmosferycznych.

Mikrotik hEX lite RB750r2 RB750r2

Parametry techniczne

Podobnie jak sprzedawane dzisiaj routery i modemy, także Mikrotik hEX life RB750r2 dostępny jest z portem Ethernet z funkcją PoE. Jest to funkcja zasilania z takiego kabla LAN. Nie potrzeba więc dodatkowego zasilacza, aby router ten skonfigurować. Stosunkowo niewielka ilość pamięci RAM (64 megabajty) wystarczy do obsłużenia wgranego w pamięć urządzenia systemu operacyjnego i sterującego punktem dostępowym. Więcej zainwestowano natomiast w serce i mózg całej operacji, czyli procesor. W tym wypadku, wewnątrz niewielkiej obudowy, znajduje się nowoczesny i bardzo szybki procesor Atheros taktowany zegarem 850MHz.

Dla ostatecznego odbiorcy i użytkownika takiego routera, bardzo ważna jest jego uniwersalność. Można więc do niego podłączyć nie tylko urządzenia mobilne. W sumie podłączyć można aż pięć urządzeń stacjonarnych (komputery, drukarki, pamięci masowe itp.) za pomocą portów LAN. Szczególnie wysoko tę funkcjonalność cenią sobie właściciele biur, gdzie do skonfigurowania w sieci jest przeważnie kilka biurowych urządzeń. Na pewno o sukcesie modelu decyduje również jego bardzo konkurencyjna i atrakcyjna cena. W porównaniu do innych modeli dostępnych na rynku w tym segmencie jest naprawdę niska.