Kilka miesięcy temu, Mikrotik zaprezentował swoje najnowsze produkty w ramach kolejnego spotkania MUM. Miało to miejsce w Berlinie w kwietniu 2018 roku. Jak zawsze, marka ukazała liczne nowości i zachwyciła wysoką jakością oraz ciekawymi rozwiązaniami.

Jakie nowości oferuje Mikrotik?

Marka, która od lat jest jedną z najpopularniejszych na świecie, podczas MUM zaprezentowała wiele nowości – wśród nich, na szczególną uwagę zasługuje Wireless Wire. Urządzenie to stanowi przełomowe rozwiązanie mogące zaoferować prędkość światłowodu i wysoką jakość w jednym. Cały zestaw może zastąpić z powodzeniem kabel Gigabit Ethernet poprzez zastosowanie dwóch niewielkich rozmiarów urządzeń.

  • Połączone są one ze sobą przy pomocy sieci bezprzewodowej o częstotliwości 60 GHz. Stabilne i niezawodne łącze bezprzewodowe może obejmować obszar do 200 m, a nawet nieco więcej.
  • W zestawie znajdują się dwa urządzenia wAP60G, które są już ze sobą sparowane.
  • Urządzenie można montować na słupie, ścianie czy też w innych miejscach. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać bezpiecznie szyfrowane łącze AES 60 GHz. Model ten wyposażono w ARM 32 Bit, CPU IPQ-4019.
  • Procesor posiada 4 rdzenie oraz częstotliwość 716 MHz. Urządzenie posiada 16 MB pamięci oraz 256 MB pamięci RAM. Dodatkowo umieszczono tu dwa wejścia DC – gniazdo DC oraz PoE-IN. Maksymalny pobór mocy wynosi tu 5W.

MUM 2018

Wireless Wire Dish

Innym urządzeniem prezentowanym na MUM 2018 jest Wireless Wire Dish. Jest to prawdziwy przełom i nowatorskie podejście do tematu. Cały zestaw składa się z dwóch urządzeń LHG 60ad. W całym zestawie można znaleźć nie tylko dwa urządzenia, ale także zasilacz oraz potrzebne elementy montażowe.

  • LHG 60 G jest urządzeniem posiadającym częstotliwość 60 GHz, 4-rdzeniowy procesor ARM oraz pełny dupleks Gbit.
  • Działa na odległości dłuższe niż 1500m.
  • Szybkie łączenie i niezawodność to tylko początek zalet tego modelu. Wireless Wire Dish tworzy zestaw pozwalający na skuteczne i niezawodne łączenie bezprzewodowe.
  • Bezpieczne i zaszyfrowane łącze radiowe AES 60 GHz daje możliwość skutecznego działania. Nie ma tu żadnego wpływu ze strony przepełnionego spektrum Wi-Fi, co jest wielką zaletą.
  • Częstotliwość procesora wynosi 736, 8 MHz co daje dużą wydajność.
  • Dodatkowo jest tu, aż 256 MB RAM oraz 16 MB pamięci. Producent wyposażył urządzenie także w wejście DC – Poe-IN, a także 1 port Ethernet 10/100/1000.

Co jeszcze zaprezentowano na MUM 2018?

Kolejnym urządzeniem, które zostało ukazane podczas MUM 2018 jest CRS309 – IG- – 8S- + PC. Wyposażone jest w 8 portów SFP +, a także jednym portem Gigabit Ethernet. Cechą charakterystyczną tego modelu jest bardzo cicha praca. Innym zaprezentowanym urządzeniem przez markę Mikrotik jest mANTBox 2 12 s o parametrach 2 Ghz oraz 12 dbi. Na uwagę zasługuje również zasilacz 48V2A96W power supply. Można stosować go z innymi produktami Mikrotika, które posiadają wyjście 48 V PoE. Zapewnia on o ponad 30% więcej prądu niż starszy model 48 POW. Przykładami urządzeń, które współpracują z zasilaczem są hEX PoE oraz CRS112-8P-4S-IN. Zasilacz posiada jedno wejście AC o zkaresie 100-240.