W kwietniu 2018 roku w Berlinie odbyło się kolejne spotkanie w ramach MUM czyli imprezy organizowanej przez firmę Mikrotik. Jak zwykle nie zabrakło chętnych do zapoznania się z nowościami ze świata elektroniki oraz propozycjami samej marki.

Jakie nowości przygotował Mikrotik?

Oczywiście firma zaprezentowała swoje nowe urządzenia z sektora sprzętu biorącego udział w tworzeniu sieci bezprzewodowych. Te Routery i Access Pointy jak zwykle charakteryzują się wysoką jakością wykonania i świetnym wyposażeniem.

  • Należy tutaj wymienić modele takie jak CRS305-1G-4S+IN czy też CRS309-1G-8S+PC. Jego flagowe parametry to 4 porty SFP+ oraz 1x Gb Ethernet z dwoma gniazdami zasilania DC. Obudowa wykonana jest z solidnego metalu. Drugi model posiada, aż 8 portów SFP+ oraz 1x Gb Ethernet, a dodatkowo charakteryzuje się cichą pracą.
  • Kolejnym produktem jest model LDF 2 czyli zewnętrzny system bezprzewodowy z wbudowaną anteną. I maksymalny pobór mocy 7W oraz częstotliwość nominalna procesowa na poziomie 650 MHz.
  • Marka zaproponowała także inne ciekawe rozwiązania, a mianowicie model CRS312-4C+8XG. Zawiera on 8 portów 10G/5G/2.5G/1G Ethernet i 4 porty typu 10G Ethernet / 10G SFP+ combo, podwójny zasilacz i porty konsoli oraz zarządzania czy też CRS332-32S+RM w którym również znaleźć można podwójny zasilacz, 32 porty SFP+, konsolę RJ45 i zarządzanie ETH.
  • Z ciekawszych urządzeń warto wspomnieć jeszcze o modelu CRS354-48P-4S+2Q+. Posiada on  bardzo dużo, bo 48 gigabitowych portów Ethernet z wyjściem PoE oraz 4 porty SFP+ dla połączeń 10Gbit oraz 2 porty QSFP+ dla połączeń 40Gbit.

MUM 2018

Co jeszcze nowego?

Punkt dostępowy LtAP mini LTE kit to kolejna odsłona nowości przygotowanych przez Mikrotika. Jest to punkt dostępowy pracujący w paśmie 2,4 GHz posiadający podwójną polaryzację 2×2 MIMO. Urządzenie ma wbudowany GPS, pamięć RAM 64 MB oraz posiada taktowanie 650 MHz. Maksymalny pobór mocy to 9W.

Innym ciekawym produktem jest mANT LTE 5o posiadający antenę typu omni, podwójną polaryzację oraz zakres pracy 699-2690 MHz. Marka ukazała także swoje dzieło w postaci modelu SXT LTE kit. Posiada on dwa porty Ethernet, dual SIM, a także możliwość zasilania PoE. Z produktów o niskiej i przystępnej cenie warto natomiast wyróżnić model SXTsq Lite 2. Model ten działa w częstotliwości 2 GHz CPE. Totalną nowością są urządzenia hAP ac2 i cAP ac. Pierwszy model wyposażony jest w port gigabitowy czy też podwójną polaryzację, a drugi posiada dwa porty Ethernet, 1x gigabitowy port, wyjście PoE oraz podwójną polaryzację. Nie można także nie wspomnieć o prezentowanym podczas spotkania urządzeniu PWR-Line AP. Bezpośrednio podłącza się go do gniazda elektrycznego i tworzy on łącza do 100 Mbit.

Urządzenia prezentowane na MUM 2018 charakteryzują się solidnym wykonaniem, a także zastosowaniem w nich nowych rozwiązań. Z myślą o różnych potrzebach klientów producent zaoferował zarówno tańsze jak też droższe i bardziej zaawansowane modele, które prezentują naprawdę wysoki poziom.