Technologia światłowodowa na dobre zagościła w dzisiejszym świecie, dlatego też na bieżąco powstają nowe i lepsze pomysły oraz rozwiązania w zakresie funkcjonowania tego typu sieci. Sygnał światłowodowy przesyłany może być z co raz to większą prędkością dzięki stosowaniu ulepszonych metod. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest aktualnie technologia CWDM, która pozwala przesyłać dane bardzo szybko i bezproblemowo. Na czym dokładnie polega jej działanie? O tym poniżej.

Rozwiązania CWDM – właściwości

Technologia CWDM świetnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymaga się zastosowania dużej przepustowości łącza, a jednocześnie ograniczeniem jest mała liczba włókien światłowodowych. W uproszczeniu rozwiązania CWDM dają możliwość zwielokrotniania liczby fal nośnych w konkretnym, jednym włóknie światłowodowym. Wygląda to po prostu tak, że do włókna światłowodowego wprowadza się kolejne fale nośne, które charakteryzuje określona długość. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia pasywne optyczne. W efekcie można wprowadzić nawet 18 niezależnych kanałów transmisyjnych. Prędkość transmisji CWDM zależy przede wszystkim od rodzaju i właściwości urządzeń aktywnych, które są również niezbędne do wykonania całej pracy. Urządzenia, które wykorzystywane są w całym przedsięwzięciu to multipleksery oraz demultipleksery. Technologia pozwala przesyłać dwukierunkową transmisję 9 sygnałów po jednym włóknie światłowodowym lub też 18 sygnałów po dwóch włóknach.

moduły cwdm

Czym są urządzenia pasywne i aktywne w technologii CWDM?

Urządzenia takie jak multipleksery oraz demultipleksery odpowiadają głównie za łączenie lub też rozdzielanie fal, które wchodzą w skład każdego linku optycznego. Z tego względu budowa linków optycznych wiąże się właśnie z koniecznością zastosowania dodatkowych urządzeń tego typu. Wymieniając konkretne moduły optyczne można rozbudowywać i zmieniać całą linię CWDM w dowolnym momencie. Najczęściej urządzenia typu MUX czy też DEMUX to po prostu specjalne i złożone moduły. Do wytworzenia linii CWDM należy wykorzystać dwa moduły tego typu, które umieścić trzeba po obu końcach linii optycznej. Najczęściej spotykane moduły CWDM SFP+ umożliwiają stworzenie linka optycznego o prędkości 10 Gbps. Odległość może wynosić tu do 120 km.

Urządzenia typu MUX czy DEMUX to nie wszystko. Otóż do zbudowania sieci CWDM niezbędne są także moduły ADD/DROP, które umożliwiają usunięcie lub dodanie fali optycznej z linii CWDM. Dzięki temu możliwe jest wyciągnięcie sygnału w konkretnym miejscu, wprowadzenie zmian w danych, a później wprowadzenie sygnału z powrotem. Oprócz tego w technologii CWDM stosuje się także cyrkulatory, a także specjalne izolatory optyczne. Te pierwsze najczęściej stosuje się jako urządzenia umożliwiające podział sygnału między różnymi portami. Z kolei izolatory są stosowane do zabezpieczenia nadajników.

Technologia CWDM zwiększa przede wszystkim prędkość transmisji sieci światłowodowych. Dzieje się to dzięki możliwości zwielokrotnienia długości poszczególnych fal. Wykorzystując konwertery optyczne lub moduły SFP możliwe jest osiągnięcie najlepszych efektów.